Aké problémy dokáže vyriešiť dobrá hydroizolácia?

Zákerná vlhkosť ohrozuje budovy zo všetkých strán. Preto je pre každý dom a byt potrebná dobrá vodotesnosť. Podzemná voda môže poškodiť základy a celkovú štruktúru stavby, preto sú si tvorcovia bazénov, priehrad a iných hydraulických štruktúr interakcie stavebných materiálov s vlhkosťou a spôsobov ich riešenia dobre vedomí. Metódy a materiály, pomocou ktorých môžete ochrániť pred nadmernou vlhkosťou aj svoj domov, sú veľmi rozmanité.

Aké problémy dokáže vyriešiť dobrá hydroizolácia?
Aké problémy dokáže vyriešiť dobrá hydroizolácia? (Foto: razaporiadne.sk)

Jednou z najlepších možností je v poslednej dobe špeciálna hydroizolácia, na ktorú sa pozrieme trocha detailnejšie.

Druhy a typy hydroizolácie

Ak ste sa rozhodli pre toto riešenie, ešte chvíľu s voľbou počkajte. Najprv musíte pochopiť, aké hydroizolačné materiály sú dnes na trhu dostupné a ako sa od seba navzájom líšia. Kvalitná hydroizolácia základov znamená vytvorenie hustej nepremokavej vrstvy, ktorá sa nanáša na povrch jednotlivých stavebných prvkov, aby ich chránila pred vlhkosťou a vplyvom vody.

Materiály, ktoré sa používajú na hydroizolácie, sa najčastejšie delia do skupín v závislosti od spôsobu ich aplikácie. Hydroizolácia môže byť najčastejšie:

  • natieraná;
  • striekaná;
  • a penová;

Samozrejme, môžete nájsť aj iné špeciálne druhy, dôležité je preštudovať si všetky požiadavky, ktoré sú na konkrétny typ kladené a stavebné predpisy, ešte pred jej aplikovaním.

Ako zvoliť typ a spôsob aplikácie hydroizolácie?

Pri rozhodovaní, ktorú hydroizoláciu si zvoliť, by ste mali brať do úvahy niekoľko bodov. Odborníci odporúčajú venovať pozornosť hlavne:

  • typu podkladu, na ktorý sa bude kompozícia nanášať: napríklad pre betónové substráty sú vhodnejšie štukové kompozície;
  • podmienkam okolitého prostredia;
  • životnosti materiálu;
  • požiadavkám na podmienky inštalácie;
  • zložitosti inštalácie;
  • predpokladanému zaťaženiu atď.

Vo fáze výstavby je veľmi dôležité, aby bol základ vodotesný. Chyby, ku ktorým dôjde počas inštalácie hneď na začiatku, si môžu vyžadovať značné úsilie a náklady na opravu. Samozrejme, všetko riešte s najlepším odborníkom v okolí, na ktorého tip sme vám dali aj my. Spokojnosť s bývaním je predsa najdôležitejšia.

Text:PR