Ako financovať kúpu nehnuteľnosti?

V živote každého z nás príde, alebo prišla chvíľa, kedy zatúži po vlastnom bývaní. Problém ale nastáva pri financiách. Niekedy ich je málo, niekedy ich už k novému bytu veľa nechýba. Nech už je to akokoľvek, ak sa v tejto dobe rozhodujete ohľadne nakupovania bytu, nemali by ste dlho váhať. Ceny nehnuteľností neustále stúpajú. Tu je niekoľko rád, ako na nový byt získať peniaze.

Ako financovať kúpu nehnuteľnosti?

Najčastejším riešením je hypotekárný úver. Reklamy na neho vidíte stále v televízii, ale aj inde. Požiadať o hypotéku môžete, keď ste starší ako 18 rokov. Po podaní žiadosti banka rozhoduje či úver schváli alebo nie. Toto rozhodnutie ovplyvňuje veľa faktorov, ale celkovo ide o to, nakoľko je žiadateľ schopný splácať. Keď už úver dostanete a rozhodnete sa byt kúpiť, počas splácania hypotéky si na neho banka pravdepodobne uplatní záložné právo, pre prípad že nebudete splácať.

To či v úverovom vzťahu figurujete len vy, alebo váš partner je na vzájomnej dohode. Hlavným kritériom pri schvaľovaní žiadosti o úver je príjem oboch ľudí, ktorí žiadajú. Ak iba jeden z partnerov dokáže zarobiť toľko, aby banku presvedčil o schopnosti splácať, nemusí v zmluve vystupovať aj ten druhý. Väčšinou ale pre pocit spoločného bývania ľudia žiadajú o úver obaja.

V súčasnosti banky pri požičiavaní peňazí preferujú ľudí, ktorí žiadajú o svoj prvý úver. Ak to je vo vašom prípade rovnako, máte možnosť využiť príspevok pre mladých, ktorý vám základnú úrokovú sadzbu zníži o 3%. Pri tom ale nesmiete prekročiť priemernú hrubú mzdu 1127,10€ a musíte mať pod 35 rokov. Keď budete žiadať obaja, hranica priemernej hrubej mzdy sa tiež zdvojnásobuje (2254,20€). Na to aby ste mohli žiadať vo dvojici nemusíte byť manželia.

Pri kúpe ale môžu nastať aj komplikácie. Záujem o byty je veľký a preto treba dávať pozor na ostatných záujemcov. Často sa stáva, že si mladý pár vyberie nehnuteľnosť, ktorá im vyhovuje ale nie sú jediní. Vtedy musíte zvážiť situáciu. Ak si myslíte, že spĺňate podmienky a banka vám úver dá, môžete zaplatiť rezervačnú zálohu. Ak ale zaplatíte zálohu a potom zistíte, že peniaze nedostanete, môžete sa dostať do problémov. Preto je dobré okrem realitného agenta osloviť aj finančného stratéga. Ten vám pomôže zorientovať sa v úverových ponukách a často sa vďaka nemu vyhnete pocitu sklamania z výsledku vynaloženej snahy.

Ďalším častým problémom je aj to, že pri komunikácii s bankou záujemca uvedie svoj príjem, ale zamestnanec banky si neoveril či je príjem zo živnosti alebo z trvalého pracovného pomeru. Stáva sa, že najprv vám pracovník v banke povie že úver dostanete a potom sa dozviete, že banka zistila pôvod vášho príjmu (živnostník) a teda žiadosť sa zamieta. Preto je dobré platiť zálohu za byt až keď máte na 100% isté, že úver dostanete.

Veľmi vám získanie úveru uľahčí aj to, že budete mať nejaké peniaze našetrené, alebo ich budete môcť dokázateľne získať počas splácania úveru. Banky totižto poskytujú nižšie úrokové sadzby v prípade, keď žiadateľ nepotrebuje stopercentné financovanie. So stúpajúcim percentom financovania stúpa aj celková cena úveru. Tiež nemôžete zabudnúť na to, že keď si kúpite byt, budete ho chcieť aj zariadiť. Ak miniete všetky peniaze na kúpu nehnuteľnosti a nebudete mať zariadenie, radosť z nového bývania bude iba polovičná.

Preto je dobré si toto životné rozhodnutie poriadne premyslieť, prípadne si urobiť celkový plán financovania. Aj vám bude lepšie ak budete mať prehľad o financiách. Ak sa vám celý proces kupovania bytu podarí úspešne dotiahnuť do konca, nebude nič krajšie ako sadnúť si večer s pohárom vína do svojho kresla vo svojom byte.

Foto: ilustračné