Ako opticky zväčšiť priestor? Dáme vám 4 tipy ako na to

S malými izbami sa veľa toho nedá urobiť. Ak sa k tomu ešte pripojí množstvo vecí, ktorými sa potom zapracú, tak sú takéto miestnosti opticky ešte menšie. No a takéto „kutice“ určite nie sú nijak esteticky príjemné. Ako si teda poradiť s menšími priestormi a opticky z nich spraviť väčšie? Dáme vám 4 jednoduché tipy ako pomocou pár trikov dokážete miestnosti „zväčšiť“. Môžete do toho zakomponovať aj trendy v bývaní v tomto roku. Tak poďme na to.

Ako opticky zväčšiť priestor? Dáme vám 4 tipy ako na to (Foto: unsplash.com)

Správne rozmiestnenie farieb

Farby hrajú veľkú rolu v tom, ako bude izba pôsobiť. Poďme teda od podlahy hore. Ak je podlaha tmavá a steny svetlé, tak sa steny opticky od seba odďaľujú a miestnosť pôsobí väčšia. Ak by ste chceli izbu viac rozšíriť a radi s dizajnom experimentujete, tak môžete zladiť farbu podlahy s farbou stropu. To spôsobí, že je prostredie široké, no zároveň opticky znížite strop.

Najideálnejšie je, ak by ste zvolili svetlejšiu podlahu, svetlú stenu oproti dverám (ideálne, ak máte v nej aj okno) a bočné steny sú farebné. Dopomôcť vám môžu v tomto aj tapety na bočných stenách s vhodným dizajnom, ktoré budú steny odďaľovať.

Radšej žiadne závesy ani záclony

Pri malých priestoroch sa závesom a tmavým záclonám určite vyhnite. Keď ich umiestnite nad okno a máte ich zrolované na bokoch, tak budú zaberať veľa miesta, takže budú ukrajovať priestor z už malej miestnosti. Ak ale predsa len chcete do miestnosti závesy (páči sa vám ich dizajn alebo máte veľké francúzske okná), tak si vyberajte buď z úplne priesvitných alebo zo závesov svetlejších farieb. K tmavým farbám sa moc neprikláňajte, pretože sme už spomínali, že tie priestor zmenšujú a steny k sebe približujú.

Rovnaké podlahy

Jednotná podlaha medzi miestnosťami alebo na celom poschodí tvorí dojem, že daná miestnosť pokračuje ďalej a vďaka tomu pôsobí väčšie. V malých bytoch je preto zbytočné, aby ste vytvárali pomyselné hranice medzi vstupnou a obytnou časťou, prípadne medzi obývačkou a kuchyňou. Už dávno sa nenosí kombinácia dlažby a plávajúcej podlahy pri obývacej miestnosti s kuchyňou v jednej izbe. Stavte preto na jediný materiál – ideálne v svetlom prevedení, vďaka čomu bude váš priestor otvorený.

Ako opticky zväčšiť priestor? Dáme vám 4 tipy ako na to (Foto: unsplash.com)

Kúzelné zrkadlá

Tiež máte radi, keď sú dve zrkadlá oproti sebe napríklad v kabínke obchodu s oblečením a vy sa vidíte nekonečne veľa krát? Vďaka tejto skvelej vlastnosti dokážu zrkadlá s priestorom čarovať, aj keď ho nie je práve na rozdávanie. V menších miestnostiach môžu dve zrkadlá oproti sebe zavesené hneď od zeme vytvoriť dojem nekonečného priestoru. Zrkadlom môžete vytvoriť aj ilúziu dodatočného okna, stačí, aby odrážalo dostatok svetla. Ak máte malú kúpeľňu, tak je tam ideálne umiestniť úzke vodorovné zrkadlo. Zaujímavé dekorácie do kúpeľne nájdete tu.