Ako vybrať sťahovacie schody na pôjd?

Máte doma pôjd a riešite, ako sa tam dostať? Staré a nepekné schody doslúžili, alebo ste tam doteraz liezli len po rebríku? Máme pre vás dobrú správu. Dneska si môžete na pôjd zaobstarať krásne funkčné a pohodlné sťahovacie schody. Ako ich vybrať a na čo si dať pozor?

Ako vybrať sťahovacie schody na pôjd?
Ako vybrať sťahovacie schody na pôjd? (zdroj: komerčný článok)

Väčšina z nás na povale skladuje všetko, čo sa mu práve nehodí. Veľakrát sa tam skrývajú poklady z rodinného dedičstva, pamiatky na detstvo, pokazené veci a iné haraburdie. Nebolo by fajn sa tam zájsť pozrieť a prebrať to? Možno priestor využijete k lepšiemu účelu.

Keď sa povie schody

Vybavenie bytu, ktoré nemeníme každý deň. Ide o šikmú nosnú konštrukciu, ktorá slúži na prepojenie jednotlivých podlaží alebo pešiemu prekonaniu výškového rozdielu. Inak tiež stavebný prvok, ktorý by mal byť bezpečný, stabilný a pohodlný. Veď ho v mnohých prípadoch používame a zaťažujeme každý deň.

Schodisko delíme na interiérové ​​a exteriérové, stretneme sa aj so schodiskom ako samostatnou vonkajšou stavbou. K bezpečnému a ľahkému prístupu do neobývateľných priestorov povaly alebo v podkroví slúžia podkrovné schody. Tie môžu byť výsuvné, skladacie, mlynárske alebo sťahovacie.

Podľa sklonu ramien delíme schody do piatich skupín:

• Rampové (7 ° – 20 °)
• Mierne (20 ° – 25 °)
• Bežné (25 ° – 35 °)
• Strmé (35 ° – 45 °)
• Rebríkové (45 ° – 58 °) vhodné k výstupu na pôjdy rodinných domov

Keď je sklon väčší ako 58 °, ale menší ako 80 °, používajú sa rebríky sklonené, pri sklone 80 ° -90 ° potom rebríky zvislé a stúpadlá.

Viete, že výhodou pôdnych schodov je skutočnosť, že nemusíte plánovať náročnú výstavbu na pevno umiestnených schodov?

Dôležitou súčasťou schodov na pôjd je kvalitný rám, ktorý zaistí jednoduché otváranie a zaistenie výsuvných aj skladacích schodov.

Na čo si dať pozor pri výbere sťahovacích schodov na pôjd?

Sťahovacie schody na pôjd vám zaistia pohodlný a jednoduchý prístup do podkrovných priestorov. Hodia sa ako do rodinných domov, tak priemyselných objektov. Nevyberajte len podľa ceny, z hľadiska obsluhy je dôležité, aby sa s nimi dalo dobre manipulovať. Na čo ďalšie si dať pozor?

Aké sú prednosti schodov na pôjd?

• Šetria miesto, pretože počas skladania a rozkladania nepotrebujú veľa miesta. Navyše sa po zložení „schovajú“ v strope.
• Jednoduchá manipulácia – Jednoduchá konštrukcia povalových schodov sa ľahko a bezpečne roztiahne.
• Nenáročná montáž
• Dokonalá izolácia medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi.

Ako sťahovacie podkrovné schody vybrať?

Ponuka pôjdových schodov je široká. Vyberať môžete medzi klasickými, protipožiarnymi aj zateplenými sťahovacími schody. Čo rozhodne nepodceniť?

• Rozmery
• Konštrukčný materiál
• Spôsob ukotvenia
• Konštrukčné riešenie rebríka
• Typ konštrukcie rebríka
• Izolačné vlastnosti schodov
• Protipožiarna odolnosť

Rozmery

Základom pre výber pôjdových schodov sú rozmery. Ľudia sa často dopúšťajú chyby, že si najprv pripravia stavebný otvor podľa seba a až potom vyberajú schody. Nie je to neriešiteľné, mnohé firmy vyrobia podkrovné schody pre atypické rozmery povalového otvoru, niečo vás to ale bude stáť. Okrem rozmeru pôjdového otvoru je dôležité poznať celkovú silu stropu a svetlú výšku miestnosti.

Viete, že najčastejšie zvoleným otvorom je obdĺžnik s rozmermi 120 × 60 cm, 120 × 70 cm, 130 × 70 cm a 140 × 70 cm?

Náš tip: Dajte si pozor na výšku rebríka a jeho nosnosť. Uistite sa, že ste výšku medzi podlahou a stropom dobre zmerali. Zaujímajte sa aj o nosnosť rebríku. Budete po ňom totiž chodiť aj s nákladom, tak nech to schody zvládnu.

Konštrukčný materiál

Z čoho sa podkrovné schody najčastejšie vyrábajú? Na prvom mieste je jednoznačne oceľ, nasleduje drevo. Podkrovné schody z ocele sú pevnejšie, stabilnejšie, nepodliehajú hnilobe. Niekedy majú prvky z hliníka. Ich najväčšou výhodou ale je nehorľavosť a fakt, že pridaním alebo odobratím segmentov upravíte ich dĺžku a dokonca tým zmeníte aj uhol sklonu rebríka.

Viete, že pri oceľových schodoch musíte počítať s väčšou hmotnosťou? Pri zlom tesnení veka sa môžu rosiť a korodovať.

Drevené schody zase lepšie vyzerajú a sú ľahšie. Nevýhodou je náročná údržba (musia sa natrieť ochranným náterom alebo impregnáciou, dôležitá je aj starostlivosť proti drevokazom a plesniam). Nepríjemne vás môže prekvapiť vŕzganie spôsobené zosychaním dreva.

Viete, že sa môžete stretnúť aj s kombináciou drevo – oceľ? Schody i veko sú z dreveného korpusu, rebrík z ocele.

Spôsob ukotvenia

Sťahovacie schody na pôjd sú pomerne ťažké, preto je dôležité ich dobre upevniť k stropnej konštrukcii. Kotvenie sa vykonáva dvoma spôsobmi. Oba vyžadujú vytvorenie konštrukcie z trámov, ktorá lemuje veniec okolo otvoru. Veniec musí byť čo najpevnejšie pripevnený k stropu alebo streche.

Bočné kotvenia, ktoré sú typické pri schodoch s dreveným rámom. Ten sa skrutkami priskrutkuje ku krokvám.

Kotvenie v rohoch sa používa pri oceľových schodoch, ktoré majú v každom rohu oko, ktorým sa pretiahnu závitové tyče. Tie sa následne zavesia pomocou plochého profilu na nosné konštrukcie.

Skladacie alebo sťahovacie konštrukcie rebríka?

Skladaciu konštrukciu rebríka tvoria tri alebo štyri diely spojené pántami a uložené na veku. Pri manipulácii sa skladajú na seba. Výška stropu je daná štandardne, v prípade potreby môžete rebrík rozrezať.

Sťahovacej konštrukcii sa niekedy prezýva nožnicová, je z oceľových segmentov poskladaných ako pružina. Podľa potreby ich môžete naťahovať a sťahovať.

Náš tip: Pre atypické vertikálne vstupy do podkrovných priestorov alebo podkrovia sa hodia sťahovacie schody JAP VERTICALE s drevotrieskovým vekom bez tepelnej izolácie a protipožiarnej úpravy, ktoré sa montujú do zvislej steny. Celá konštrukcia váži 45 kg, nosnosť schodov je 200 kg. Nožnicové schody sa skladajú ako harmonika, poteší vás i ľahká manipulácia.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Schody na pôjd oddeľujú vykurovanú a nevykurovanú časť domu. Podľa toho, kam schody umiestnite, je potrebné riešiť ich schopnosť izolovať teplo.

Budú zabezpečovať presun do nevykurovaných a neizolovaných priestorov, ktoré susedia s obytnými miestnosťami, v ktorých kúrite? Hlavne v zime je dôležité vziať do úvahy teplotný rozdiel medzi týmito miestnosťami.

Chcete ich inštalovať v dome, kde normálne žijete, alebo na chate či v hospodárskej stavbe?
Viete, že najlepšie je zohnať izolant silný viac ako 250 mm? Cena bude vyššia, porastie aj hmotnosť celej konštrukcie, ale oplatí sa to. Menšia sila izolantu je vhodná napríklad na chatu. Ďalším riešením je pridať k základnej konštrukcii schodov ešte horné veko.

Náš tip: Pre nízkoenergetické a pasívne domy sú vhodné zateplené schody, kedy je rebrík namontovaný na spodnom veku s vrstvou tepelnej izolácie. Do hospodárskych stavieb stačia schody bez izolácie, teplotné rozdiely medzi jednotlivými miestnosťami sú totiž minimálne alebo nulové.

Čo robiť, keď schody už máte, ale ich izolačné vlastnosti sú nedostačujúce?
Skúste si vyrobiť izolovaný kryt, na ktorý z vonkajšej strany nalepíte polystyrén. Síce ho budete pri každom výstupe musieť odsunúť nabok a potom zase vrátiť na svoje miesto, zlepšíte tým ale izolačné vlastnosti schodov. Navyše je to pomerne lacné riešenie, ktoré zabráni aj nechcenému zrážaniu vlhkosti na kovových častiach schodov.

Protipožiarna odolnosť schodov

Otázka, ktorou sa trápi mnoho majiteľov domov. Naozaj potrebujete schody s požiarnou odolnosťou? Asi najjednoduchšie je opýtať sa svojho projektanta. Ten vám iste poradí.

Náš tip: Vo všeobecnosti sa môžete riadiť aj veľkosťou podlahovej plochy. Do 250 m2 podlahovej plochy nie je pri rodinných domoch požiarnu odolnosť schodov potrebná. Akonáhle toto číslo prekročíte, potrebujete schody s deklarovanou odolnosťou.

Viete, že požiarna odolnosť sa udáva v minútach? Čím väčšiu odolnosť, tým lepšie. Väčšinou schody odolávajú priamemu ohňu 45 minút, za príplatok ale môžete mať aj odolnosť 60 alebo 120 minút.

Náš tip: Vašej pozornosti by nemali uniknúť sťahovacie schody JAP LUSSO PP, ktoré predstavujú komfortný variant so zatepleným sendvičovým vekom a s protipožiarnou vložkou. Skladajú sa z kovového rámu, oplechovaného sendvičového veka s tepelnou izoláciou, majú protipožiarnu vložku a sťahovacie schodíky. Poteší vás protipožiarna odolnosť 60 minút a nosnosť do 200 kg.

Aké sťahovacie schody na pôjd vybrať do nízkoenergetického alebo pasívneho domu?

Témou číslo jedna v staviteľstve je energetická úspora, vďaka tomu stále rastie počet nízkoenergetických alebo pasívnych domov. Aj tieto domy majú podkrovný priestor, do ktorého sa majitelia potrebujú nejako dostať.

Viete, že ak chcete do novostavby zabudovať protipožiarne sťahovacie schody, musíte mať istotu, že sú múry aj betónové podlahy dostatočne vyschnuté? Keď tomu tak nebude, mohlo by veko sťahovacích schodov a ďalšie kovové súčasti začať vplyvom vlhkosti hrdzavieť.

Pasívne a nízkoenergetické stavby musia splniť veľmi prísne požiadavky na vnútorné zariadenia a technológie, povalové schody nie sú výnimkou. Všetko dohromady musia splniť prísne energetické kritériá, aby dom vo výsledku vykazoval skoro nulovú energetickú spotrebu.

Uvedieme tu príklad – podkrovné sťahovacie schody JAP ARISTO so zateplením. Súčiniteľ prestupu tepla dosahuje hodnotu U = 0,66 W / m2K, v sadrokartónovom strope odolá veko priamemu ohňu po dobu 45 minút. Za takto nízkym tepelným prestupom stojí tepelná a protipožiarna izolácia. škára medzi vekom a rámom, ktorá je tesnená protipožiarnou speňovaciou páskou a tiež pridaním horného zatepleného veka, ktoré sa otvára súbežne s tým spodným.

Komerčný článok