Ako vyčistiť zažraté a výrazné škvrny na koberci?

Špina a škvrny sú súčasťou každodenného dňa. Bez nich by to jednoducho nebolo ono. Dnes je taktiež samozrejmosťou jesť v obývačke, a tak to vplýva nie len na kopu smetí všade naokolo, ale tiež aj výrazné škvrny na koberci. Ako sa týchto škvŕn zbaviť?

Ako vyčistiť zažraté a výrazné škvrny na koberci?
Ako vyčistiť zažraté a výrazné škvrny na koberci? (Foto: unsplash.com)

Káva, masť alebo víno?

Ak sa vám nepodarilo vyčistiť škvrnu hneď po jej vzniku – čo by bolo vždy čo najlepšie – najprv treba zistiť, čo túto škvrnu spôsobilo. Či už vyliata káva, masť alebo víno, na každú škvrnu treba zvoliť niečo iné. Na väčšie škvrny, napríklad na koberci, pomôže mop na podlahy.

V prípade, že ste zástancami chémie, nechajte si poradiť v danej predajni. Tí budú najlepšie vedieť, čo by vám na daný typ škvŕn mohlo pomôcť. Vyhnite sa zosvetľovačom, bielidlám a podobným čistiacim prostriedkom. Rozlíšiť rôzne domáce oblečenie pomôžu menovky na oblečenie.

Vriace mlieko alebo ocot

Vo vašej kuchyni sa taktiež nachádza množstvo „čističov“, ktoré vám so škvrnami pomôžu. Na biele víno napríklad pomôže vriace mlieko. Blato alebo rôzne škvrny z jedla vyčistíte zriedeným octom. Zažraté škvrny z koberca vám tiež pôjdu dole ak ich vyčistíte v teplej mydlovej vode s prídavkom čpavku. Ak chcete, aby bolo o vaše koberce dobre postarané a vydržali pekné čo najdlhšie, hĺbkové čistenie by ste mu mali dopriať aspoň raz do roka. Pri čistení nezabúdajte chrániť predmety na okolo, pomôže fólia alebo rôzne obalové materiály.