Populárne projekty bungalovov: Toto by ste mali vedieť ešte pred stavbou

V súčasnosti sa jednopodlažné domy alebo bungalovy stali veľmi populárnymi stavbami. A to predovšetkým z praktického hľadiska. Ako každý druh domu, aj projekty bungalovov so sebou nesú pozitíva i negatíva, o ktorých by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa definitívne rozhodnete.

Populárne projekty bungalovov: Toto by ste mali vedieť ešte pred stavbou

Bez schodov je život ľahší!

Azda najväčšou výhodou spojenou s bungalovmi je ich bezbariérovosť. To ocenia predovšetkým starší ľudia alebo ľudia s postihnutím pohybového aparátu, ale potešia sa im aj tí, ktorí nemajú schody nijako zvlášť v obľube. Najmä, ak sa pozeráte aj do budúcnosti, v ktorej si vaše deti nájdu vlastné bývanie. Vám tak nezostane na krku zbytočne veľký dom, ktorý vyžaduje zvýšenú starostlivosť.

Praktické riešenie

Projekty bungalovov poskytujú možnosť na prepojenie všetkých obytných miestností s exteriérom. Vďaka tomu môžu všetci obyvatelia daného domu bezproblémovo využívať možnosti pozemku, na ktorom je bungalov postavený.

Na jednopodlažných domoch môžete mať akýkoľvek typ strechy, čo je výhodou predovšetkým vtedy, ak je typ strechy predpísaný nejakým miestnym regulatívom. To tiež umožňuje architektom, aby projekty bungalovov tvorili s väčšou kreativitou. Jednopodlažné domy jednoducho zapadnú do akéhokoľvek prostredia bez toho, aby ho výrazne narušili.

Projekty bungalovov potrebujú väčší pozemok

V porovnaní s poschodovým domom zaberá bungalov oveľa väčšiu plochu pozemku. Ak váš pozemok nie je dostatočne veľký, jednopodlažný dom zrejme nebude pre vás tým pravým riešením. Je síce možné vtesnať ho aj na menší pozemok, no vtedy musíte rátať s tým, že to pôjde na úkor záhrady, trávnika či garáže.

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, vykurovanie bungalovu je rovnako a niekedy aj viac finančne náročné ako pri poschodovom dome. Obal stavby bungalovov má totiž väčšiu plochu, takže vykazuje vyššie tepelné straty. Na získanie potrebného certifikátu najvyššej energetickej triedy bude preto nutné sa na stavbu pozerať komplexnejšie. Znamená to najmä zohľadnenie všetkých faktorov ovplyvňujúcich energetickú náročnosť domu ako tvar domu, orientácia na svetové strany, spôsoby vykurovania, vetrania a mnohých iných.

Foto: Bigstockphoto