Prečo a kedy vymeniť starý matrac za nový? Investícia, ktorá sa vám podpíše na zdraví

Ako si ustelieš, tak budeš spať. Stará známa pravda, ktorá však v sebe skrýva oveľa viac. Nie je to len o tom, kde si usteliete, koľko vankúšov použijete alebo kto bude ležať vedľa vás. Kvalitu vášho spánku ovplyvňuje aj matrac. Matrac sa používaním opotrebuje, deformuje, menia sa jeho vlastnosti, v závislosti čoho sa mení aj náš pocit zo spánku. Viete, kedy je najvyšší čas matrac vymeniť? K tejto debate sme si prizvali odborníkov, ktorí nás oboznámili so základnými znakmi toho, že náš matrac dosluhuje.

Posteľ Orea
Posteľ Orea (Foto: PR)

Existuje vôbec pravidlo, kedy treba matrac vymeniť?

Unavujú a deformujú sa dokonca aj matrace najvyššej kvality, a preto je mimoriadne dôležité vopred si naplánovať kúpu nového. Väčšinou nás od výmeny odrádzajú vysoké výdavky. Niekedy ani necítime, že niečo nie je v poriadku, no naša posteľ aj telo nám podsúvajú niekoľko jasných znakov, ktoré by nás mali priviesť k novému matracu. Jeho výmena je dôležitá z mnohých dôvodov. Matrace sa časom opotrebujú a už vám neposkytujú primeranú podporu. Životný štýl môže tiež ovplyvniť naše požiadavky na kvalitnú posteľ. Tiež treba pamätať na to, že matrac absorbuje pot, nachádza sa na ňom odumretá pokožka aj prach.

Matrace sú zvyčajne navrhnuté tak, aby vydržali 5 až 10 rokov. Všeobecné pravidlo, podľa ktorého by sme sa podľa odborníkov mali riadiť, je nový matrac každých osem. Týchto osem rokov vám poskytuje dostatočne dlhú dobu, aby ste zhodnotili, čo od nového matraca očakávate, tiež aby si nastavili rozpočet a ušetrili potrebnú sumu.

Posteľ Betra
Posteľ Betra (Foto: PR)

Aj napriek tomu všeobecnému pravidlu odborníci odporúčajú sledovať niekoľko varovných signálov. Ak na niekoľko z týchto otázok odpoviete kladne, je čas starý matrac vymeniť za nový.

1. Budíte sa ráno unavení a nevyspatí?

Ak sa dobre vyspíte, mali by ste sa po prebudení cítiť sviežo a oddýchnutí. Ak počas dňa cítite ospalosť – pričom netrpíte inými poruchami spánku –, môže to byť spôsobené častým prehadzovaním sa a otáčaním po celú noc. Vaše telo je unavené z hľadania tej správnej a pohodlnej polohy na preležanom matraci.

2. Začínate každé ráno s bolesťou chrbta?

Cítite po prebudení bolesti? Vstávate stuhnutí a unavení? V tom prípade je viac ako pravdepodobné, že potrebujete nový matrac. Staré matrace majú tendenciu postupne strácať schopnosť poskytovať náležitú oporu, nakoniec zistíte, že už spíte priamo na pružinách. Jednotlivé vrstvy matraca postupne strácajú svoje vlastnosti. To môže spôsobovať výraznú bolesť v krku, ramenách a chrbte.

Spálňový nábytok Mexim
Spálňový nábytok Mexim (Foto: PR)

3. Lepšie sa vám spí kdekoľvek inde?

Stane sa vám občas, že spíte v inej posteli? Na návšteve alebo na dovolenke? Ak dokonca zistíte, že radšej uprednostníte pohovku pred svojou posteľou, je to dosť silný náznak, že by ste mali zvážiť kúpu nového matraca.

4. Vyzerá váš matrac už na prvý pohľad deformovane?

Ak pociťujete bolesť kĺbov, svalov alebo chrbta, skontrolujte matrac, aby ste zistili, či neexistujú známky ochabnutia alebo prepadu materiálu. Pružiny sa strácajú pružnosť, pena či plsť sa časom stlačia a strácajú na objeme. Ak matrac vykazuje pozorovateľný pokles výšky, nový matrac by mal byť na začiatku zoznamu vašich priorít.

Čalúnená posteľ Giovana
Čalúnená posteľ Giovana (Foto: PR)

5. Objavili sa u vás nové alergie?

Ak zistíte, že vaša alergia na prach sa v noci alebo ráno prejavuje viac, môže to znamenať, že nastal čas na nový matrac. Roztoče sú jednou z hlavných príčin alergénov. Pamäťová pena, latex a vodné postele sú najodolnejšie voči roztočom. Použitie poťahu na matrace odolného voči roztočom a tiež častým praním a čistením vankúšov a prikrývok dokážete zmierniť vaše alergické prejavy, tiež predĺžiť životnosť nového matraca. Ak ste však vy alebo vaše deti doteraz netrpeli žiadnou alergiou, výmenu starého matraca v žiadnom prípade neodkladajte.

6. Zmenila sa vaša telesná hmotnosť?

Je prirodzené, že ľudia počas života priberú na váhe alebo schudnú. Aj keď je matrac stále v pomerne dobrom stave, to, čo vám vyhovovalo alebo bolo pohodlné pred 5 rokmi, nemusí už dnes správne reagovať na zmenu hmotnosti. Dočasným riešením je poťah na matrac, kým nebudete pripravení kúpiť si nový matrac. Ak je však matrac príliš mäkký alebo neposkytuje nijakú podporu, ani vrchný prídavný vám s kvalitou spánku nepomôže.

Posteľ s úložným priestorom Viska
Posteľ s úložným priestorom Viska (Foto: PR)

7. Zobudíte sa vždy, keď sa váš partner pohne v posteli?

Ak zdieľate posteľ s partnerom, nemali by ste sa zobudiť vždy keď sa váš partner pohne či otočí na druhú stranu. Aj toto je ďalší znak toho toho, že matrac stráca na kvalite, chýba mu odolnosť a schopnosť správne vaše telo počas noci podporiť.

8. Menili ste matrac pred viac ako 8 rokmi?

Vek matraca je jednou z prvých vecí, ktoré treba zvážiť. Väčšina ľudí si nepamätá, kedy si kúpili posledný matrac. Odborníci sa zhodujú v tom, že matrac treba meniť každých 7 až 10 rokov. To môže byť šok pre mnohých, ktorí si zakúpili matrac s 20-ročnou zárukou. Mali by ste však vedieť, že záruka sa vzťahuje na určité časti (pružiny, poťah a pod.) a spracovanie, a nie na celkový komfort matraca.

Text:PR