Tapety – zastaralá záležitosť alebo trend súčasnosti?

Tapety sú nám všetkým známe a keď sa spomenie toto slovo, často si predstavíme komunistickú obývačku s látkovou sedačkou, zapratanú nábytkom s pásikavými alebo bodkovanými farebnými tapetami po všetkých stenách. Treba si však uvedomiť, že už aj tapety prešli modernizáciou a priestory s nimi vedia vyzerať veľmi dobre a zaujímavo. Prečo by ste si mali dať do izieb tapety a prečo môžu byť nepraktické?

Tapety – zastaralá záležitosť alebo trend súčasnosti?
Tapety – zastaralá záležitosť alebo trend súčasnosti? (Foto: unsplash.com)

Prečo si teda dať tapety? Prvým, hlavným, dôvodom je estetická stránka. Rôzne obchody ponúkajú tapety od výmyslu sveta. Či už sú to fototapety, kde si môžete dať na stenu výhľad na mesto alebo na západ slnka, alebo potom tapety s rôznymi vzormi a povrchmi. Nemusíte tapetovať celú miestnosť, stačí, ak vytapetujete jednu stenu, s ktorou potom zladíte farbu ostatných stien.

Ďalšou výhodou tapiet je, že sú nenáročné na údržbu. Nezašpinia a nezničia sa tak rýchlo, takže ich nemusíte premaľovávať a sadrovať tak ako klasické steny. Tapety je ideálne dať na miesto, okolo ktorého príliš nechodíte, napríklad na stenu kde máte televízor alebo nábytok. Tak vám tapeta vydrží ešte dlhšie.

Čo môže byť nevýhodou u tapiet je ich lepenie a proces dávania ich dole. Lepenie tapiet je poriadna makačka. Musíte si namiešať lepidlo v správnom pomere, docieliť aby tam neboli hrudky, lepiť dostatočne rýchlo, aby nestvrdlo a nalepiť ich na stenu tak, aby sa neodliepali a neboli tam bublinky. A odliepanie tapiet je ďalšia zaujímavá činnosť, pri ktorej je možnosť, že stratíte nervy. Tapety idú dole veľmi ťažko a použiť budete musieť rôzne prípravky a nástroje na ich odstraňovanie.

Ak hľadáte alternatívu, obklady sú čoraz populárnejšie. Najpredávanejšia a najznámejšia je obklad na stenu STAMP lámaný kameň. Ako píše recenzia na stránkach nákupnej poradni, dosiahnete s ním úsporu až 80% a viete dosiahnúť viac ako 10 000 rôznych výsledkov, pretože výsledný obklad je maľovateľný.