Vyberáme osvetlenie do kúpeľne. Viete, ako na to?

V kúpeľni trávime veľa času. Je miestom hygieny i relaxácie. Smerujú tam naše prvé kroky hneď ráno a zároveň je i posledným miestom, ktoré navštevujeme večer pred spaním. Správny výber osvetlenia a jeho umiestnenie hrajú dôležitú úlohu pre vytvorenie bezpečného miesta s príjemnou atmosférou.

Vyberáme osvetlenie do kúpeľne. Viete, ako na to?
Vyberáme osvetlenie do kúpeľne. Viete, ako na to? (Foto: PR)

Bezpečnosť na prvom mieste

Kúpeľne v panelových bytoch bývajú malé a bezokenné priestory, ktorým je potrebné dodať dostatok svetla. Ide o prostredie so zvýšenou vlhkosťou vzduchu, v ktorom dochádza k priamemu styku s vodou. Pamätajte na to, že pre osvetlenie v kúpeľni sú kladené zvláštne požiadavky a pri nedodržaní technických noriem môže ľahko dôjsť k úrazu.

IP krytie

IP krytie je opatrenie, ktoré poskytuje ochranu elektrického predmetu pred vniknutím cudzích predmetov, vody či prachu. Označuje sa kódom IP, ku ktorému sa pridávajú dve doplnkové čísla. Prvá číslica IP krytia označuje stupeň ochrany pred dotykom nebezpečných častí a pred vniknutím pevných telies. Druhá číslica zase udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je číslica, tým lepšiu ochranu svietidlo zaisťuje a je pre použitie v kúpeľni bezpečnejšie. Priestor kúpeľne sa dá rozdeliť do niekoľkých zón, pričom každá zóna jasne určuje, aký typ svietidla je možné v danom mieste z hľadiska IP krytia použiť.

Farba svetla

Vo všeobecnosti sa do kúpeľne odporúča skôr chladnejší biely tón svetla, ktorý je pocitovo neutrálny a zvyšuje bdelosť. Vnímanie svetla je však individuálna záležitosť, preto farbu svetla do kúpeľne voľte podľa toho, aká farebná teplota vyhovuje práve vám.

Ako rozmiestniť osvetlenie?

Väčšine kúpeľní v bytoch chýba prirodzené denné osvetlenie. Základom by malo byť centrálne osvetlenie, ktoré je sprevádzané doplnkovými svietidlami. K doplnkovým patrí osvetlenie zrkadla či tlmené svetlo na navodenie príjemnej relaxačnej atmosféry.

Text:PR