Vyberáme prvú zváračku

Ak ste sa už raz naučili zvárať, môžete si s pokojným svedomím povedať, že nie ste len taký obyčajný hobby majster. Umenie kvalitného zvaru je rovnako náročné ako výber prvej zváračky. My vám poradíme, ako si zvoliť čo najvhodnejšie.

Vyberáme prvú zváračku

Vybrať správnu zváračku je ťažšie, než by sa mohlo zdať. Každá má svoje silnejšie i slabšie stránky a žiadna nie je riešením na všetko. K výberu vašej prvej zváračky preto pristupujte zodpovedne a myslite najmä na to, čo chcete zvárať a kde budete pracovať.

Čo je zváranie?

Zváranie je proces, pri ktorom sa roztavením, zliatím a ochladením spájajú dva taviteľné kusy materiálu do jedného. Zároveň je to prakticky jediný spôsob, akým je možné spojiť dva diely kovu do jedného celistvého.

Ak zvárate, niet cesty späť. Zvar je na rozdiel od spojov skrutkami či nitmi nerozoberateľný, a preto si vyžaduje sústredenú prácu s kvalitnou zváračkou. Na výber väčšinou máte z troch najbežnejších typov.

Elektródová zváračka

Stále najrozšírenejším typom je elektródová zváračka (MMA). Práca s ňou je pomerne jednoduchá, no začiatočník potrebuje pred ostrým testom nejaký ten tréning. Elektródová zváračka je ľahko prenosná a zaobíde sa bez tlakových nádob. Jej najväčšou výhodou je, že s ňou môžete pracovať tak v interiéri, ako aj vonku.
Slabinou MMA zváračiek je fakt, že spracujú len hrubšie materiály. Práca s nimi zároveň nie je najrýchlejšia a zvary je potrebné vyhladiť – elektródové zváračky produkujú množstvo škvaru.

Zváračka s ochranným plynom

Ak chcete zvárať estetickejšie, môžete siahnuť po MIG alebo MAG zváračke. Tento druh zváračky pracuje na podobnom princípe ako elektródová zváračka, no vďaka prítomnosti plynu je proces zvárania chránený pred okamžitou oxidáciou.

Ako ochranný plyn sa najčastejšie používa oxid uhličitý a výsledkom práce takejto zváračky je spravidla čistý a hladký zvar bez potreby dodatočných úprav. MIG a MAG zváračky sú vhodné aj na prácu s tenšími materiálmi a nie sú náročné na obsluhu.

Medzi nevýhody zváračiek s plynom patrí ich rozmernosť, nutnosť používania plynovej bomby a závislosť na počasí. Pri akomkoľvek menšom poryve vetra ochranný plyn jednoducho odfúkne, a tak je práca MIG či MAG zváračiek limitovaná na interiér.

Zváračka s volfrámovou elektródou

Tento typ, zvaný aj TIG zváračka, spája materiály pomocou netaviteľnej elektródy. Zvar je taktiež chránený plynom (väčšinou argón) a zváračka prináša najprecíznejšie výsledky. Je pomerne univerzálna, no používa sa najmä na zváranie ocele a neželezitých kovov.

TIG zváračky však majú aj nevýhody. V exteriéri sú, rovnako ako bežné zváračky s ochranným plynom, takmer nepoužiteľné a práca s nimi je zdĺhavá. Najväčším mínusom je však náročná obsluha – s TIG zváračkou by mali pracovať len školení majstri.

Zdroj a foto: PR