Živý plot – údržba a tvarovanie

Ohraničenie pozemku živým plotom je jednou z najlepších možností. Pôsobí to upravene, prírodne a vytvorí vám do záhrady prirodzený tieň. Zároveň sa nemusíte báť zvedavých pohľadov susedov. Keď už máte stromčeky vysadené, tak je dôležité správne sa o to starať. Ale, čo všetko zahŕňa starostlivosť o živý plot a kedy by ste ho mali začať strihať? Na tieto otázky nájdete odpovede v článku.

Živý plot – údržba a tvarovanie (Foto: unsplash.com)

Tvarovanie živého plota

Živý plot môžete nechať rásť voľne alebo ho môžete obstrihávať a tvarovať. Voľne rastúci živý plot sa hodí do väčších záhrad, nie je s ním toľko roboty a pôsobí prirodzene. Je ale náročnejší na starostlivosť a neplní požadovaný účel – nahradenie plota.  Ak chcete docieliť upravenejší vzhľad, tak viac odporúčame živý plot pravidelne zastrihávať. Tvarovaný živý plot zaberie menej miesta, takže sa dá bez problémov zasadiť aj do menších záhrad a predzáhradiek. Podľa toho, kde je zasadený sa odvíja jeho výška a voľba druhov stromčekov.

Pravidelná údržba

Keď už máte živý plot zasadený, tak nasleduje jeho pravidelná údržba. Iba tak docielite, že bude pekne a husto rásť. Tvarovanie alebo strihanie živého plota by ste mali opakovať dvakrát do roka. Potrebné sú udržiavacie a časom zmladzovacie strihy.

Zavlažovanie je tiež nevyhnutnou súčasťou, tak ako tomu je pri každej rastline. Pôda okolo malého stromčeka by mala byť neustále vlhká a podľa toho treba zavlažovať. Okolo stromov by ste nemali okopávať a ochrániť by ste ich mali v zime pred posypovou soľou. Pravidelne odstraňujte suché konáre a nevyhnutná je aj ochrana proti škodcom.