Máte doma málo svetla? Tu sú tipy, ako ho dostať dnu čo najviac!

Svetlo v interiéri dokáže priam zázraky. Opticky zväčší priestor, zlepší pohodu aj náladu. Počas leta predsa máme omnoho viac energie, než v zime najmä kvôli svetlu. Čo však robiť, ak vám priestorové dispozície vášho príbytku neumožňujú mať v každej izbe francúzske okná?

Máte doma málo svetla? Tu sú tipy, ako ho dostať dnu čo najviac!
(zdroj: unsplash.com)

Čisté okná = viac svetla

Môže to znieť smiešne, ale čistota okien zohráva významnú úlohu pri tom, koľko prirodzeného svetla preniká do vášho domova. Ruku na srdce, koľkokrát do roka ich umývate?

Nie je však umývanie, ako umývanie. Okná by ste mali čistiť pravidelne, aby ste odstránili nečistoty, škvrny od dažďa, prach a špinu, ktoré blokujú svetlo. Týka sa to rovnako skla aj rámov, aby sa tak maximalizoval vstup svetla. Dajte si pozor na šmuhy, pretože tie nezvýšia maximalizáciu svetla.

Aj garniže a ich umiestnenie môžu zásadne ovplyvniť množstvo svetla, ktoré sa dostane do miestnosti. Garniže je preto najlepšie namontovať vysoko nad rám okna, aby sa maximalizoval dopad svetla.

Bojíte sa súkromia, ale chcete aj svetlo? Odporúčame prejsť na priesvitné alebo ľahké závesy, ktoré prepúšťajú svetlo a zároveň poskytujú aj dostatočné súkromie.

Počuli ste už o svetelnom tuneli?

Niekedy môže byť prekážkou slnečného svetla aj vonkajšia strana okna. Zastrihnite lístie, ktoré zatieňuje okná, aby ste zlepšili prenikanie prirodzeného svetla. Týka sa to najmä okien orientovaných do záhrady alebo s blízkymi stromami.

Pri zastrihávaní dodržiavajte pravidlo orezávania jednej tretiny, aby ste zachovali aj zdravie a štruktúru rastlín a zabezpečili, že vám budú prepúšťať svetlo a vzduch a zároveň skrášľovať exteriér.

V prípade miestností, ktoré nemajú priamy prístup slnečného svetla, môžete zvážiť inštaláciu svetelného tunela. Ide o zariadenie, ktoré smeruje prirodzené svetlo zo strechy do vnútorných priestorov prostredníctvom reflexnej trubice. Prináša vynikajúce osvetlenie, pretože zhromažďuje svetlo zhora.

Takýto tunel si môžete urobiť sami a tým, ktorí sa zdráhajú pracovať na streche, odporúčame najatie profesionála. Ak sa rozhodnete pre prvý spôsob, odporúčame pri nákupe potrebného materiálu využiť zľavové kódy slovenských eshopov alebo slevové kódy pre české eshopy, vďaka ktorým nakúpite výhodne a z pohodlia domova.

Vymeňte dvere

Zlepšenie svetla v tmavších miestnostiach môžete dosiahnuť aj tak, že si ho jednoducho “požičiate” zo susedných, lepšie osvetlených priestorov.

Môžete napríklad vymeniť pevné interiérové dvere za také, ktoré obsahujú sklo. Táto úprava umožní priechod svetla a zároveň v prípade potreby aj zachovanie súkromia.

Ďalšou možnosťou, ako prispieť k väčšiemu množstvu svetla je rozhodnúť sa pre dvere s väčšími jednoduchými panelmi, aby ste maximalizovali prenos svetla. Viac panelov alebo hrubé rámy môžu totiž toku svetla brániť.