Staré noviny nepatria do koša – alebo tipy, ako ich efektívne a prakticky využiť

Dočítali ste noviny a mierite s nimi priamo do odpadkového koša či do zberu papiera? Alebo ich používate na podkúrenie v krbe? Skúste si z nich pár kusov odložiť. Novinový papier totiž môžete ešte využiť rôznymi zaujímavými spôsobmi!

Staré noviny nepatria do koša – alebo tipy, ako ich efektívne a prakticky využiť
(zdroj: unsplash.com)

Vintage tapety

Ak máte odložené staré ročníky novín, použite ich ako originálnu tapetu na stenu. Miniete minimum peňazí a navyše výsledok bude určite stáť za to. Samozrejme, nemusíte novinami vytapetovať celú miestnosť. Noviny môžete umiestniť na stenu, napríklad do kútika, kde radi čítate, na časť steny na toalete alebo do kuchyne k jedálenskému stolu. Postup aplikácie je veľmi jednoduchý – stačí na stenu, kde chcete nalepiť noviny, rovnomerne pomocou štetky naniesť univerzálne lepidlo. Je dobré ešte predtým prejsť povrch steny vlhkou handrou, zbaviť ju prípadných nečistôt a nechať ju poriadne preschnúť. Potom len priložte noviny a pritlačte. Na odstránenie vzduchových bublín, ktoré pri tom môžu vzniknúť, sa dá použiť napríklad platobná karta.

Sťahujú pachy aj vlhkosť

Trápite sa nad tým, ako odstrániť zápach z topánok? Novinový papier skvele absorbuje pachy. Stačí noviny pokrčiť a vypchať nimi zapáchajúce topánky, zamorený šuplík, tašku, kufor, termosku či plastovú nádobu na potraviny. Zapáchajúci predmet naplnený novinami dobre uzavrite a nechajte ich pôsobiť aspoň do druhého dňa. Noviny pomôžu nasiaknuť napríklad aj pach z odpadkového koša. Stačí, keď ich položíte na dno. Novinami môžete aj vysušiť vlhké topánky. Tento trik oceníte najmä počas zimy alebo upršaného počasia. Noviny pokrčte a vypchajte nimi mokré topánky. Topánky nechajte vyschnúť pri izbovej teplote, nie pri zdroji tepla. Topánky, hlavne tie kožené, by sa vám totiž mohli nadobro skrútiť a zničiť. Noviny nezabudnite po niekoľkých hodinách vybrať a vymeniť za nové, suché.

Mango v novinách? Prečo nie!

Známy trik s novinami na umývanie okien asi pozná každý. Použitie starých novín na umývanie okien funguje lepšie ako akákoľvek handrička. Staré noviny totiž dodajú vašim oknám vysoký lesk. Ako na to? Do vedra s vlažnou vodou pridajte trochu bieleho octu. Ten sklo odmastí a podporí jeho lesk. Následne povrch okien vyleštite starými novinami. Tlačoviny pohltia prebytočnú vodu, takže sa nevytvoria zbytočné šmuhy. Ak potrebujete vyčistiť staré zašlé zrkadlá, aj tentoraz si vezmite noviny. Namočte ich do roztoku octu a teplej vody v pomere 1:1 a budete prekvapení, ako sa zrkadlu vráti lesk. Vyleštiť novinami môžete aj nerezový kuchynský drez. Prípadne ním urýchliť dozrievanie ovocia – v obchodoch totiž často nájdeme tropické ovocie ako banány, mango či avokádo, ktoré sú ešte nedozreté. Zabaľte jednotlivo plody ovocia do novín a uložte ich na tmavé miesto s izbovou teplotou. Čoskoro vám pekne dozrejú. Nezabudnite ich však pravidelne kontrolovať, ako dozrievajú.