Kúpeľňa pre všetky generácie

Kúpeľňa neplní v byte len dizajnovú, ale aj praktickú funkciu. Jej zariaďovanie je finančne i časovo náročná investícia. Preto treba mať na pamäti, že kúpeľňu nezariaďujeme na rok, ale na jednu alebo viacero dekád. Odborníčka Marína Marková z kúpeľňového štúdia Marktech poradila, ako pri jej zariaďovaní postupovať.

Kúpeľňa pre všetky generácie
Kúpeľňa pre všetky generácie (Foto: PR)

Obklad rovná sa atmosféra

Začnime úplne od začiatku – základom je správne rozmiestnenie zariaďovacích predmetov, tak, aby sme sa v kúpeľni dokázali pohybovať a mali dostatok priestoru na hygienu aj mimo sprchového kúta či vane. Potom pokračujeme výberom obkladu. Ten vytvára atmosféru kúpeľne a mal by ladiť tak so zvyškom bytu, ako aj s osobnosťou majiteľa. Ak si zvolíte nadčasový obklad a kvalitné materiály, bude vaša kúpeľňa aj po rokoch ako nová. Dekory z kameňa, mramoru, prípadne obklady či dlažby v bielej farbe nikdy nevyjdú z módy. Dôležitý je aj rozmer. Na výber je mnoho formatov. Kresba mramoru vynikne na formáte 1x3m, stredomorsky patchwork si pýta formát 20x20cm. Pri minimalizme je praktická rektifikovaná dlažba, ktorá ma hrany zbrúsené, preto sa používa menej škárovacej hmoty a škáry nie sú také viditeľné. „Ak sa rozhodnete pre mozaiku, pri jej kladení odporúčame použiť epoxidovú škárovaciu hmotu, ktorá stvrdne ako sklo. Je nenasiakavá, spĺňa požiadavky na vodeodolnosť, stálofarebnosť a hygienu, lebo zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov,“ dodáva Marína Marková z kúpeľňového štúdia Marktech.

Výbava pre všetky generácie

Tak ako pri všetkých miestnostiach v byte, tak aj pre kúpeľne platí, že ich zariadenie by malo byť nielen estetické, ale aj praktické. Ak si volíte umývadlo, vyberajte si celistvé, alebo top, v ktorom je umývadlo integrované. Výhodou je ľahšie čistenie. Pri vyberaní sprchového kúta odporúčam bezrámové riešenie, kde je minimum líšt a detailov, ktoré časom zostarnú. „Ak si zvolíte typ walk in, ktorý je otvorený, bude aj jeho údržba oveľa jednoduchšia. Či už ide o vaňu alebo sprchovú vaničku, aj tu treba myslieť na materiál. Na trhu sú značky, ktoré ponúkajú produkty s protišmykovým povrchom, ktorý poskytuje vo vani či v sprche maximálnu bezpečnosť,“ dodáva Marína Marková. Kvalitu materiálov treba mať na pamäti aj pri sanite. Odvíja sa od nich totiž životnosť produktu a náročnosť údržby. „Nech už sa pri zariaďovaní budete držať rád odborníkov alebo sa rozhodnete vziať to výlučne do svojich rúk, majte na pamäti, že kúpeľňu nezariaďujete na rok, ale  vaša oáza relaxu vy vám mala vydržať aspoň pätnásť rokov,“ uzatvára Marína Marková.

Text:PR