5 rád, ako si presvetliť svoje bývanie

Dni sú stále kratšie, slnko spoza oblakov vykúka stále menej a menej a tak niektoré miestnosti pôsobia tmavšie a smutnejšie ako počas letných mesiacov. Tu je pár trikov na to, ako ich presvetliť bez nejakých veľkých čísel na účtoch za elektrinu.

5 rád, ako si presvetliť svoje bývanie

1. Svetlé farby

Biela farba sa dokonale hodí do miestnosti ktorá nemá dostatok svetla, napríklad je otočená na sever. Pri používaní bielej farby na zariadení izby si ale treba dávať pozor na to, aby výsledok nepôsobil „chladne“. Ak s niečim podobným budete mať problémy, skúste použiť odtiene ako bledoružová, krémová alebo béžová. Svetlé farby sú obľúbené aj v rôznych hoteloch, nájdete ich aj pri prezeraní možností pre ubytovanie v Bratislave.

2. Visiace lampy

Niekedy nie je problémom slabého svetla v izbe iba orientácia na sever, alebo zlý výhľad z okien. Môže to byť spôsobené aj zlým výberom svietidiel. V tomto prípade sú nevhodné svetlá, ktoré sú vo výške stropu, alebo dokonca zabudované do stropu. Ak takéto svetlá používate, mali by ste zvážiť ich výmenu. Skúste sa pozrieť na lampy, ktoré majú zdroj svetla niekde vo výške hlavy. Tento typ lámp sa hodí nad stoly, alebo tam kde sa nechodí. Dajú sa nájsť aj visiace lampy, ktorých výška sa dá meniť.

3. Zrkadlá

Zrkadlá neslúžia iba na to, aby sme sa v nich mohli obzerať. V oblasti zariaďovania bytu sú nástrojom na znásobenie všetkého, čo sa v miestnosti nachádza. Príkladom je aj svetlo z lámp, sviečok, ale aj okna. Teba si ale dávať pozor na to, že zrkadlo vám znásobí aj zlé veci. Preto sa treba zbaviť neporiadku.

4. Číre sklo

Tmavé miestnosti potrebujú veľa vecí z materiálov, ktoré odrážajú, alebo aspoň nepohlcujú svetlo. Stoly zo skla, alebo stoličky z priehľadného plastu sú ideálnym príkladom. Účel zosvetlenia splnia aj priehľadné priečky, alebo dvere so sklenenými tabuľami. Výber predmetov je iba na vašej predstavivosti.

5. Svetlé závesy

Prekvapivo, bez ohľadu na to, či budú závesy zatiahnuté alebo pekne zopnuté po bokoch okna, na ich farbe záleží. V miestnostiach, ktoré bojujú o každý lúč svetla, je lepšie zvoliť svetlé závesy. A to aj v prípade, že budú z hrubej, takmer nepriehľadnej látky. Svetlá textília totiž odráža svetlo smerom dovnútra a navyše, opticky zväčší okno.

Ak patríte k priaznivcom nakupovania na internete, poradíme web KuponyZdarma.sk, kde sú zľavové kódy a kupóny na zľavy k nákupu do obľúbených slovenských obchodov. Nájdete tam zľavové kódy pre obchody 4Home, Bonatex, Hej, TPD, TempoNabytok a do veľa ďalších.

Teraz, keď už viete ako na to, môžete niektoré triky vyskúšať. Možno budú fungovať a možno sa vám nebudú páčiť, ale ak sa vám podarí miestnosť zosvetliť, určite bude aj celková atmosféra v nej pozitívnejšia a vaša nálada sa prispôsobí.

Foto: ilustračné – zdroj flickr.com