Miešanie štýlov bývania – moderný trend, alebo interiérové faux-pas?

Medzi najnovšími trendmi zariaďovania interiéru sa čoraz častejšie objavuje aj slovo retro. Staré sa mieša s moderným a vzniká nový originálny štýl. Ako to však neprehnať a vytvoriť efektný, no nie prekombinovaný nevkusný interiér?

Miešanie štýlov bývania – moderný trend, alebo interiérové faux-pas?
(zdroj: unsplash.com)

Eklektizmus alebo zjednotenie

Máte vo svojej domácnosti niekoľko starších kúskov a je vám ich ľúto vyhodiť? Prípadne chcete ušetriť a nenakupovať zakaždým práve moderné trendy? Mix štýlov je momentálne veľmi žiadaný, no má svoje špecifiká. Musíte myslieť hneď na niekoľko vecí, a tou prvou je spoločný prvok. Aby nenastal v priestore optický chaos, skúste použiť opakujúci sa farebný tón, vzor alebo materiál.

V kontraste s minimalizmom

Do moderného bývania dokážete vniesť nádych retra napríklad pomocou prírodných materiálov. Sú to trebárs drevo, ale aj ľan, koža či slama. Skúste si zadovážiť výplety, zo spomínanej slamy, ratanu, bambusu alebo kože a dizajn vášho interiéru bude naozaj efektný! Retro nábytok má obvykle zaujímavé tvary – ak ho skombinujete s práve moderným minimalizmom, ktorý stavia na presnom opaku, vaše bývanie sa krásne osvieži. Môžete to dosiahnuť v rôznych izbách, napríklad taká spálňa, kde pomocou vyrezávaného čela postele, originálneho sedenia alebo zaujímavého zrkadla docielite perfektný výsledok.

V maličkostiach je základ

Retro by nemalo byť efektné iba na pohľad, ale aj funkčné. Ak máte šikovné ruky, prípadne niekoho takého v okolí, nebojte sa renovácie. Zo starých kusov nábytku tak viete vytvoriť použiteľné kúsky, ktoré splnia svoj účel. Nebojte sa ani drobností – retro efekt nevytvárajú vždy len veľké a ťažké kusy. Naaranžujte si doma ako dekoráciu trebárs starý telefón, vyradené hrnce nad linku alebo platne z antikvariátu na stenu. Nezabúdajte na základné pravidlo, že ak chcete kombinovať moderné s retrom, malo by to byť v pomere 80:20 (80 je moderné, 20 retro). A samozrejme tiež na to, aby ste nepresiahli únosnú mieru.