Ako vybrať matrac pre bábätko? Vhodné materiály a rozmery

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. A malé bábätká trávia v posteli veľmi veľa času. Preto je dôležité, aby ste si na matraci do postieľky naozaj dali záležať a dopriali mu tak pohodlný spánok. To, čo platí pri výbere dospeláckych matracov neplatí aj pri matracoch pre bábätko. Prečítajte si viac o tom, ako správne vyberať matrac do postieľky a ktoré parametre sú najdôležitejšie.

Ako vybrať matrac pre bábätko? Vhodné materiály a rozmery (Foto: unsplash.com)

Typy matracov

Najdôležitejšou časťou matraca je jeho jadro. To môže mať odlišnú priedušnosť, tvrdosť a kvalitu. Bábätká preferujú skôr tvrdšie matrace, aby im slúžila ako opora pre chrbticu a na jej zdravý vývin. Základnými druhmi matracov, ktoré sú pre deti vhodné – kokosové, pohánkové, pružinové, latexové (pre deti s alergiami), zo studenej peny a molitanové matrace. Vyhnúť by ste sa mali hlavne matracom z pamäťovej peny, pretože môžu spôsobovať deformovanie chrbtice.

Správne rozmery

Rozmery matraca záležia hlavne na tom, akú ste vybrali postieľku. Ak máte klasickú postieľku, tak rozmery matraca by mali byť 120 x 60. Tie patria aj k tým najvyhľadávanejším. Matrac by mal dokonale vypĺňať celý priestor postieľky, aby nedošlo k zraneniam bábätka. Nemusíte mať však obavy, ak vaša postieľka nepatrí k tým konvenčným. Nájdete aj iné rozmery, prípadne vám môže matrac poskytnúť priamo predajca postieľok.

Druh poťahu

Okrem typu matracu by ste sa mali zamerať aj na to, aký je materiál poťahu. Aké parametre by mal kvalitný poťah spĺňať? Mal by byť dostatočne priedušný, aby sa v ňom nehromadila vlhkosť, ľahko prateľný a ideálne dvojdielny (aby ste jednu stranu mohli vyprať a druhú používať). Výhodou sú hypoalergénne vlastnosti. Najčastejšie sa na výrobu poťahu používa bavlna, vlna, polyester, bambus, tencel alebo kapok.