Ručne tkané koberce – štýlový doplnok do interiéru s tradičným nádychom
Tkané koberce boli v minulosti súčasťou každej jednej domácnosti. Tým, že sa vyrábali lokálne, tak boli dostupné a spĺňali aj praktickú funkciu. Je veľmi pravdepodobné, že aj vaši starí rodičia ešte takéto koberce v dome alebo byte majú. Ak chcete aj vy niečo „retro“ do domácnosti, čo má aj praktickú funkciu, siahnite práve po týchto ručne tkaných kobercoch. Aké sú techniky ich výroby a podľa čoho si koberce vyberať?
Ako sa tkajú koberce?
Prečo majú tkané koberce rôzny vzhľad? Využívajú sa totiž rôzne materiály a techniky, preto je aj výsledok odlišný. Vďaka tomu sú univerzálnejšie. Podľa tkáčskej techniky sa delia koberce na tkané jednoduchou väzbovou technikou (hladké a štruktúrované), tkané prútovou technikou (zatkávajú a vyťahujú sa prúty), plyšové koberce, ženilkové koberce a gripperaxminsterské koberce. Výsledné ručne tkané koberce sú pevné, dlho vám vydržia a ľahko sa tvarujú. Ak by vám po čase v miestnosti zavadzali, tak ich stačí zrolovať a uskladniť. Zložené vám nezaberajú veľa miesta.
Starostlivosť o ručne tkané koberce
Aby vám koberce vydržali čo najdlhšie, tak vyžadujú správnu starostlivosť. Ukladať by ste ich mali vždy na suchý, čistý a rovný povrch. Nerovnosť podlahy by mohla spôsobiť, že sa v týchto miestach rýchlejšie vyderú. Neodporúča sa vystierať ich ani na neupravený betón. A kde sú koberce tohto typu najpraktickejšie? Hodia sa do chodby, na schody, do obývačky, kuchyne, spálne, kúpeľne aj na toaletu. Staršie koberce, na ktorých je už vidieť opotrebovanie, sa hodia ako podložka pre domácich miláčikov alebo ako koberček pred dvere.