Ako na podkrovné sťahovacie schody?

Ťažko dostupné podkrovné či nadstropné priestory a zároveň málo miesta pod nimi. Situácia, ktorá rozhodne nie je riešiteľná klasickým schodiskom a z hľadiska bezpečnosti ani obyčajným rebríkom. Lámete si hlavu nad tým, ako takúto situáciu vyriešiť? Ideálnou voľbou sú podkrovné sťahovacie schody.

Ako na podkrovné sťahovacie schody?
Ako na podkrovné sťahovacie schody? (zdroj: komerčný článok)

Schody na povalu dnes už nie sú len obyčajným rebríkom, ale disponujú celou škálou vlastností. Sú požiarne a klimaticky odolné, majú zateplené prevedenie aj pre pasívne domy a sú vybavené bezpečnostnými prvkami, ako sú napríklad špeciálne madlá. Samozrejmosťou je potom ľahká manipulácia a bezproblémová údržba.

„Časť stropu, kam budete chcieť podkrovné sťahovacie schody montovať, najskôr skontrolujte. Pri príprave stavebného otvoru totiž nesmiete porušiť nosné prvky stropnej konštrukcie a cez dané miesto nesmú viesť žiadne inštalácie a domové rozvody,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP Future, ktorá sa výrobou podkrovných sťahovacích schodov zaoberá už takmer 30 rokov, a dodáva: „ Zároveň si skontrolujte, že priestor, do ktorého budete zo schodov vstupovať, je dostatočne vysoký, aby ste bez problémov otvorili horné veko.“

Tip odborníka

„Pri novostavbe sa vopred uistite, že sú steny aj betónové podlahy dostatočne vyschnuté. V opačnom prípade by totiž mohlo vplyvom vlhkosti veko sťahovacích schodov, rovnako ako všetko kovové, začať hrdzavieť, čo určite žiadny používateľ neuvíta,“ upozorňuje Petr Paksi.

Montáž sťahovacích schodov je jednoduchá, s pomocou dvoch osôb ju zvládne každý šikovný domáci majster. Než sa na ňu vrhnete, skontrolujte všetko príslušenstvo schodov a preštudujte si návod.

Čo budete potrebovať? Iba kľúč č. 17, dvoje štafle, skrutkovač.

Ako na podkrovné sťahovacie schody?
(zdroj: komerčný článok)

6 krokov, ako na to

1. Rám schodov Lusso pripevníte do otvoru v strope štyrmi kotviacimi skrutkami M10 x 100 mm s maticami. Otvor na nasadenie každého z nich nájdete v každom rohu rámu.

2. Dvaja vyzdvihnete schody do otvoru, potom tretí pomocník na povale upevní rám schodiska pomocou štyroch nosníkov.

3. Nosníky sa na povale položia uhlopriečne cez rohy otvoru a upevnia skrutky M10 x 100 mm s maticami. Všetky štyri skrutky treba vždy riadne utiahnuť kľúčom č. 17.

4. Teraz už môžete vyskúšať otváranie a zatváranie sťahovacích schodov Lusso. Veko sa otvára sťahovacou tyčou s háčikom, ktorým zachytíte očko zámku na veku schodov a tým veko odistíte. Opäť háčikom tyče zachytíte krúžok na vnútornej strane veka a ľahkým ťahom k sebe pritiahnete schody až na zem. Podlahu proti oderu chránia plastové kolieska.

5. Na záver ešte na povale nasaďte a priskrutkujte horné madlá po oboch stranách rámu schodov pre ľahší výstup

6. Od tejto chvíle môžete usadené sťahovacie schody Lusso používať. Veko je od výrobcu z pohľadovej strany hladké a biele. Schová sa buď do okolitého bieleho stropu alebo ho môžete natrieť inou farbou.

Viac o podkrovných schodoch JAP sa dozviete tu.

Komerčný článok