Prenájom bytu – čo všetko treba vedieť a na čo si dať pozor?

Väčšina z nás, keď sa rozhodne odísť z domu a začať nový život niekde inde, tak naše kroky smerujú do prenajatého bytu. Predsa len je kúpa bytu veľmi nákladný a zdĺhavý proces, takže prenájom je jediným riešením. Aj napriek tomu by ste si na tomto procese mali nechať záležať – hľadať dôveryhodných ľudí, dobre si prečítať akýkoľvek dokument a pýtať sa na všetky dodatočné informácie, ktoré vám pri obhliadke bytu napadnú. Čo všetko by ste pri prenájme bytu mali vedieť a na čo si dať pozor?

Prenájom bytu – čo všetko treba vedieť a na čo si dať pozor? (Foto: unsplash.com)

Nájomná zmluva a základ dobrého nájmu

Najdôležitejšia je nájomná zmluva a tú by ste si mali aj detailne preštudovať. Prečo? No, budete ju podpisovať a všetko, čo sa na nej nachádza budete musieť dodržať. Vďaka tomu sa aj potom vyhnete prípadným sporom a nedorozumeniam. Zmluvu by mal vypracovať profesionál. Kľúčové sú napríklad podmienky pri vypovedaní nájmu a výpovedná lehota. K zmluve je potrebné, aby bola priložená aj kópia listu vlastníctva, pretože aj to vás utvrdí v tom, že sa nejedná o nejakého podvodníka. 

Základom dobrého nájmu je pre vás vhodná lokalita vo vhodnej a primeranej sume. Každý z nás preferuje niečo iné, takže nie každému sa bude páčiť všetko. Predtým, ako začnete byt hľadať, tak si stanovte presné podmienky, ktoré od neho požadujete. Od týchto podmienok môžete v niektorých prípadoch popustiť, no zároveň by ste mali hľadať byt tak, aby vám čo najviac vyhovoval.

Nezabudnite na spísanie všetkého príslušenstva v byte, mali by ste to vyžadovať, aj keď ste nájomník. Môže ísť o zariadenie, spotrebiče či ďalšie súčasti bytu. Vďaka rôznym pomocníkom v domácnosti môžete získať lepší komfort bývania. Môže ísť o robotický vysávač, kuchynský robot alebo kávovar. Samozrejme, najlepšie si všetko odkomunikovať vopred a zahrnúť aj v cene nájmu.

Na čo by ste sa mali pýtať

Keď idete na prehliadku bytu, tak sa naozaj pýtajte všetko, čo vám v danej chvíli napadne. Napríklad čo všetko sa bude v byte nachádzať, keď sa do neho nasťahujete. Či si potrebujete kúpiť nejaký nábytok a vybavenie do kuchyne, alebo tam všetko už bude. Aká je výška kaucie a kedy je potrebné ju zaplatiť, ako je to s energiami – platia sa osobitne alebo sú zahrnuté do nájmu? Ako je to so zvieratami v konkrétnom byte a aké sú vaše povinnosti pri odchode z bytu? Toto všetko by ste pri preberaní bytu mali vedieť a ešte oveľa viac informácií, ktoré sú pre konkrétny byt špecifické.