Príjemná vôňa v domácnosti – ako prevoňať celý byt?

Vôňa v domácnosti je jej dôležitou súčasťou. Zápach sa snažíme prekrývať umelými vôňami a osviežovačmi vzduchu. Nie je to ekonomické ani ekologické riešenie. Ak radi skúšate nové veci a spôsoby, tak tento článok je práve pre vás. V dnešnom článku máme pre vás tipy na to, ako prevoňať celý byt.

Príjemná vôňa v domácnosti – ako prevoňať celý byt? (Foto: unsplash.com)

Sušené a čerstvé kvety

Aj napriek tomu, že kvety nedokážu prevoňať priestor tak rýchlo ako osviežovač, sú prírodnou alternatívou a zároveň sú aj dekoráciou. Aby sa vôňa rozšírila čo najrýchlejšie, tak by ste si mali zvoliť výraznejšie voňajúce druhy kvetov. Rovnako praktickými rastlinami, ktoré vytvoria príjemnú vôňu v interiéri a zároveň ich viete použiť aj v kuchyni, sú byliny. Zmesi sušených kvetov a byliniek sa volajú potpourri. Kúpite ho v kvetinárstve a vo vhodnej nádobe sú aj peknou dekoráciou. 

Domáci osviežovač

Tento hand-made osviežovač vám vydrží aj niekoľko týždňov, záleží aj od toho, ako rýchlo sa bude odparovať. Na jeho prípravu budete potrebovať šálku vody, 1,5 balíčka želatíny, lyžicu soli a váš obľúbený esenciálny olej. V menšom hrnci zahrejete štvrtinu vody a pridáte soľ. Keď sa rozpustí, pridajte želatínu, kým sa nerozpustí a nezačne hustnúť. Hrniec odstavte a vlejte zvyšok vody. Pripravenú zmes vlejte do nádoby, pridajte pár kvapiek oleja a nechajte ju stuhnúť.

Esenciálne oleje

Okrem prípravy domáceho osviežovača viete esenciálne oleje použiť multifunkčne. Ak sa vám napríklad ťažšie zaspáva, tak si môžete do nádoby zmiešať vodu s pár kvapkami oleja z levandule a postriekate si tým vankúš. To vás zrelaxuje a zároveň vám bude posteľná bielizeň neustále voňať. Esenciálne oleje sa dajú použiť aj v špeciálnych svietnikoch alebo do difuzérov, ktoré prevoňajú celú vašu domácnosť.