STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory

Trápi vás ťažký, vydýchaný, vlhký, prašný vzduch vo výrobnej hale, reštaurácii alebo polyfunkčnom centre? Riešením je inštalácia priemyselných ventilátorov, ktoré zabezpečia prečistenie vzduchu a znížia riziko ohrozenia zdravia.

STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory
STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory (zdroj: unsplash.com)

Priemyselné ventilátory proti vlhkosti a plesniam

Nedostatok čistého vzduchu je problémom predovšetkým v interiéroch, ktoré neumožňujú klasické vetranie oknami. Priemyselné ventilátory sú riešením odvetrávania vo veľkých priestoroch akými sú reštaurácie, bary, skladové priestory, výrobné haly, športové centrá či polyfunkčné budovy. Bez funkčnej ventilácie sa v interiéry len ťažko dokážete zbaviť vlhkosti, prachu a plesní. Čistý vzduch je základom ochrany zdravia a pocitu komfortu nielen pre vás, ale aj vašich zamestnancov a klientov.

STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory
STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory (zdroj: pixabay.com)

Rozdelenie priemyselných ventilátorov

Priemyselné ventilátory sa dajú nainštalovať do steny alebo do stropu budovy. Okrem týchto dvoch základných typov sa vyrábajú ventilátory na špeciálne využitie. Ide napríklad o odťahový ventilátor do komína, ventilátor na odvetrávanie potrubia alebo ventilátor bez regulácie otáčok určený do výbušného prostredia. Podľa smeru otáčania lopatiek sa ventilátory delia na axiálne a radiálne. Axiálne priemyselné ventilátory sa pri nasávaní a vypúšťaní vzduchu točia okolo svojej osi. Zabezpečujú veľký prietok vzduchu bez nutnosti vysokého tlaku. Najčastejšie sa s nimi stretnete v obchodoch či menších športových centrách. Radiálne priemyselné ventilátory sa skladajú z lopatiek, ktoré sú umiestnené okolo krútiaceho sa kola. Lopatky ženú vzduch do strán pomocou odstredivej sily. Tento mechanizmus zabraňuje spätnému prúdeniu vzduchu do interiéru. Radiálne ventilátory sa využívajú v halách, reštauráciách alebo skladoch.

STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory
STOP ťažkému a vlhkému vzduchu! Zachránia vás priemyselné ventilátory (zdroj: pixabay.com)

Ako vybrať priemyselný ventilátor

Klasické priemyselné ventilátory vyberajte podľa týchto parametrov:

• Veľkosť
• Hlučnosť
• Výkon
• Krytie

Veľkosť ventilátora priamo súvisí s jeho výkonom. Pre odvetrávanie väčších priestorov je nutné zvoliť silnejšie ventilátory. Tichá prevádzka je nevyhnutná v interiéroch, kde by nadmerná hlučnosť rušila (napríklad fitness centrum alebo reštaurácia). Vyššie krytie elektrických častí ventilátora ochráni techniku pred prienikom cudzích predmetov alebo vody do vnútra zariadenia, kde by mohlo prísť k jeho poškodeniu. Pred kúpou priemyselného ventilátora sa poraďte s odborníkmi na vzduchotechniku a ventiláciu, ktorí vám poradia s jeho výberom a možnosťami inštalácie.

Zdroj: https://www.wikipedia.org/, https://www.eprofi.cz/ventilatory