Domácnosť, v ktorej to dýcha eleganciou? Stavte na exkluzívny koberec

Ak si zariaďujete domácnosť, prípadne máte len chuť na zmenu v interiéri, skvelým riešením je koberec, ktorý dokáže zmeniť a zútulniť izbu. Stavte aj vy na dizajnové koberce, bude to trefa do čierneho.

Domácnosť, v ktorej to dýcha eleganciou? Stavte na exkluzívny koberec
Domácnosť, v ktorej to dýcha eleganciou? Stavte na exkluzívny koberec (Foto: PR)

Kedysi mal koberec hlavne praktickú funkciu, tlmil hluk a pomáhal izolovať podlahu. Časom sa z neho však stala obľúbená dekorácia, ktorá doslova premení interiér. Pomáha ho zútulniť a opticky zjednotiť, prípadne rozdeliť. Ak plánujete výber kobercov do vašej domácnosti, položte si najprv otázku, akú by mal koberec u vás plniť funkciu, a až potom vyberajte.

Ujasnite si, či hľadáte kusový alebo celoplošný koberec

Celoplošné koberce boli istý čas na ústupe, no nikdy celkom z domácností nezmizli. Napokon, ich hrejivé izolačné vlastnosti sú jednoducho nenahraditeľné. Dokážu tiež opticky zjednotiť interiér, čo je veľkou výhodou najmä v menších priestoroch. Výborne sa hodia do spálne kde vám zaručia útulnosť a teplo.

Dnes sú však v kurze aj kusové koberce, ktoré dokážu skvelo rozčleniť väčšie priestory a v rámci jednej miestnosti vytvoriť oddelené funkčné kútiky – napríklad jedálenskú časť, relaxačnú či pracovnú. Ďalšou výhodou kusových kobercov je ich schopnosť vyniknúť ako dekorácia interiéru a stať sa jej stredobodom. Okrúhly koberec so zaujímavým motívom či kvalitný obdĺžnikový alebo štvorcový kúsok vyrobený z kvalitných materiálov ako sú vlna, hodváb či lacnejšia alternatíva viskóza, dodajú priestoru nádych exkluzivity a noblesy a dokážu výrazne pomôcť atmosfére domácnosti.

Farbu kobercov zlaďte s charakterom miestnosti

Keď už máte jasno vo veľkosti a tvare, môžete začať hľadať farbu či vzor. Ten záleží len od vášho vkusu, ponuka je široká. Dá sa povedať, že svetlé koberce izbu rozjasnia a opticky zväčšia, tmavé majú opačný efekt. A ako postupovať pri miestnostiach ako jedáleň či chodba? Je dobré voliť intenzívnejšie farby, prípadne vzory, na ktorých nie je vidieť každá nečistota. Výrazné dizajnové koberce môžu poslúžiť ako „wow“ prvok v neutrálne zariadenom interiéri. Trendy sú žiarivé farby žltej a zelenej, ktoré rozžiaria váš interiér a dodajú mu energiou nabitý ráz. Horúcim hitom je aj fialová a koralová. Stálicami medzi kusovými kobercami sú odjakživa zemité farby, rovnako sú populárne aj decentné šedé koberce, ktorými nikdy nešliapnete vedľa.

Prírodné koberce vám vydržia dlhšie

Ide o luxusné koberce vhodné pre alergikov, ktoré prežijú generácie, najmä ak ide o kvalitný materiál, akým je napríklad vlna. Najčastejšie sa na ich výrobu používa ovčia alebo ťavia, prípade kvalitný hodváb, sisal či tráva. Áno, za prírodné koberce považujeme aj štýlové kožušiny. Čo kúpou prírodného koberca získate? Tieto kúsky sa pýšia exkluzívnym vzhľadom, mäkkosťou, pevnosťou, leskom a sú mimoriadne pohodlné. Ich výhodou tiež je, že majú vysokú elasticitu, takže nábytok na nich nezanecháva stopy. Medzi ich benefity patrí aj fakt, že sú antistatické, pomáhajú udržiavať v miestnosti správnu vlhkosť vzduchu a sú nehorľavé.

Text:PR