Rezačky dlažby a ich využitie
Plánujete si spraviť obklady v kúpeľni alebo kuchyni samy? Kde sú obklady, tam je potrebná aj rezačka dlažby. Bol by to v podstate zázrak, ak by vám všetko presne sadlo, a nemuseli ste nič rezať. Poradíme vám, ako najlepšie využiť rezačku dlažby.
Rezačky na dlažby
Rezačky na dlažby sa dajú rozdeliť na 3 základné kategórie – manuálne, AKU a stolové rezačky. Manuálne rezačky sú najbežnejšie a delia sa na uhlové a ložiskové. Cenovo najdostupnejšie sú ložiskové, a využívajú sa hlavne vtedy, ak si robíte obklad doma svojpomocne. Ich používanie je jednoduché – stačí rýchly pohyb a správne umiestnenie dlaždice. Ideálne sú pre domácich majstrov.
AKU rezačky sú vhodné pre náročnejších majstrov, ktorí potrebujú rezať rôzne materiály. Samozrejme sú aj cenovo náročnejšie a vhodné skôr pre profesionálov. Stolové rezačky dokážu okrem dlažby rezať aj iné stavebné materiály, takže majú širšie využitie. Aj tento typ určite nájdete u profesionálov.
TIP: Pokiaľ máte záujem o kúpu rezačiek na dlažbu odporúčame stránku: https://www.eprofi.sk/rezacky-dlazby
Využitie rezačky
Skôr ako si kúpite novú manuálnu rezačku, mali by ste mať jasno v tom, aký materiál a rozmer budete rezať. Od dĺžky rezu závisí aj veľkosť rezačky. Niektoré modely majú maximálnu dĺžku rezu 60 cm iné až 160 cm. Ďalším dôležitým parametrom je hĺbka rezu a teda hrúbka dlažby. Bežne zvládnu rezačky hĺbku až do 20 mm. Manuálne rezačky sú obvykle vhodné len na bežné druhy obkladov a dlažieb.
Rezačka by mala mať jednoznačne pevnú a stabilnú konštrukciu, bez ktorej sa nedá spraviť perfektne rovný rez. Vo výsledku je na obklade vidno každú, aj milimetrovú odchýlku. Pevné, ostré a odolné voči otupeniu musí byť aj rezné koliesko. Koliesko musí byť pevne uchytené, aby sa nehýbalo. V princípe je ale práca s rezačkou pomerne jednoduchá. V každom prípade je ale potrebná opatrnosť a bezpečnosť pri práci. Pokiaľ investujete do kvality, bude práca ešte o niečo pohodlnejšia, presnejšia a bezpečnejšia.
Text:PR