Ako si vybrať správne riešenie zaistenia odpadových vôd v rodinnom dome?

Každý človek potrebuje nielen jesť a piť tekutiny, ale aj navštíviť toaletu. Ide o potrebu organizmu s prirodzeným charakterom. Nie je to ale iba toaleta, ktorá spadá pod produkciu odpadových vôd v dome. Sú to aj splašky z kuchyne a kúpeľne, v ktorých sa často nachádzajú pomerne silné chemikálie a tie po kontakte a pri prenikaní do pôdy môžu spôsobiť veľké problémy.

Ako si vybrať správne riešenie zaistenia odpadových vôd v rodinnom dome?
Ako si vybrať správne riešenie zaistenia odpadových vôd v rodinnom dome? (Foto: unsplash.com)

Vyriešiť to môže dobrý systém odpadových vôd, ktorým môže byť aj kvalitná žumpa v Bratislave. Ideálne riešenie pre rodinné domy, ktorým vzdialenosť od verejnej kanalizácie neumožňuje sa k nej pripojiť, a tak si musíte hľadať inú cestu pre vaše odpadové vody.

V čom sú žumpy lepšie?

Žumpy sú najjednoduchšia štruktúra, ktorú človek používa už niekoľko desaťročí. Samozrejme s postupom času sa všetko zdokonaľuje. Kanalizačné potrubie z budovy vedie až do zabudovaného systému novej žumpy v Čadci alebo ktoromkoľvek inom meste, v ktorom sa prirodzene rozkladajú kontaminanty odpadových vôd. Keď sa jama naplní, obsah sa odčerpáva pomocou stroja.

Často tu vzniká ale nepríjemný zápach, čo je hlavná nevýhoda tejto štruktúry. Ale pozor, zabudovanie žumpy v súlade so všetkými požiadavkami týkajúcimi sa tesnenia, konštrukcie, materiálu a správnej obsluhy sa umožňuje vyhnúť problémom, zabezpečiť efektívny systém kanalizácie a zaručiť požadovaný komfort.

Na čo si dať pri výbere a umiestnení žumpy pozor?

V prvom rade by to mala byť poloha. Ideálne miesto je také, ktoré neohrozí v prípade poruchy podzemné vody a ich kvalitu. Rovnako je dôležitá aj vzdialenosť septiku od konkrétnej nehnuteľnosti. Závisí to ale aj od jej objemu, ktorý zasa určuje počet členov v domácnosti.

Nezabudnite na materiálové zloženie konštrukcie žumpy, počet komôr a poklopy so správnym vetraním. Rovnako dôležitá je aj samotná jama, pretože žumpa v nedostatočnej hĺbke sa môže postarať o ďalšie a zbytočné problémy, ktoré si ale teraz nikto nemôže dovoliť. Tak si pri jej kúpe vyberajte správne a hľadajte ich len u overených predajcov, ktorí majú dobré referencie.

Text:PR