Ako udržať správnu vlhkosť v interiéri?

Okrem toho že je nepríjemný, môže vlhký vzduch spôsobiť aj poškodenie interiéru vášho domu a podporovať množenie roztočov. Kondenzácia na oknách či zhoršenie alergických symptómov predstavujú len zlomok signálov, že vlhkosť vo vašom dome či byte je nad normálom.

Ako udržať správnu vlhkosť v interiéri?
Ako udržať správnu vlhkosť v interiéri? (Zdroj: vzdusin.sk)

Prejavy vysokej vlhkosti vzduchu
Vysoká aj nízka vlhkosť, oba extrémy nepôsobia na zdravie človeka pozitívne. Bežnými prejavmi pri vysokej vlhkosti vzduchu sú alergické reakcie, plesnivý zápach a rast plesní na stenách či kondenzácia vlhkosti na oknách. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k poškodeniu vybavenia interiéru, zhoršeniu priebehu alergií a ku vznikom nových ochorení.

Absolútna a relatívna vlhkosť
Vlhkosť sa často spája s pocitom dusna, ktorý zažívame počas horúcich letných dní. Vlhkosť ako takú však musíme rozlišovať na relatívnu a absolútnu. Absolútna vlhkosť vyjadruje množstvo gramov vody, respektíve vodnej pary, v množstve gramov vzduchu. Na druhej strane „stojí“ relatívna vlhkosť vyjadrujúca percento z maximálneho obsahu vlhkosti vo vzduchu. Dôležitým činiteľom tu je aj teplota, pretože čím je vzduch teplejší, tým väčšie množstvo vlhkosti vie prijať.

Ako vlhkosť súvisí s potením
Vo všeobecnosti sú ľudia veľmi citliví na okolitú vlhkosť, čo je dané fyziologicky. Naša pokožka sa totiž pri zbavovaní sa vlhkosti spolieha na vzduch. Potenie predstavuje spôsob ako udržať stálu teplotu a v prípade potreby sa ochladiť. To je aj dôvod, prečo ste spotení a cítite horúčavu vtedy, keď je vlhkosť vysoká. A naopak, ak je relatívna vlhkosť nízka, cítite sa chladnejšie – pot sa rýchlo odparí.

Odporúčaná vlhkosť
Podľa všeobecných štandardov sa odporúča udržiavať v interiéroch vlhkosť vzduchu na úrovni 45 – 60%. V zime a počas vykurovacej sezóny sa ale vlhkosť vzduchu v mnohých domácnostiach pohybuje pod touto hranicou, čo má za následok vysychanie slizníc a respiračné problémy. V takých prípadoch je riešení zvlhčovač, v opačných (pri prekročení odporúčanej hranice vlhkosti) zase odvlhčovač.

Ako funguje odvlhčovač
Odvlhčovače sú zariadenia redukujúce vlhkosť vzduchu vo vzduchu. Pracujú na princípe nasávania vzduchu cez chladiacu špirálu, pričom sa vlhkosť pri tomto procese zachytí a suchý vzduch sa po zohriatí na pôvodnú teplotu vráti do miestnosti. Výsledkom môže byť to, že odvlhčovače mierne zvýšia teplotu v interiéri.

Ako vybrať správny
Odvlhčovač vyberajte podľa účinnosti. Tento údaj napovedá koľko litrov vody je spotrebič schopný zo vzduchu odstrániť počas 24hodín. Siahnite radšej po výkonnejšom zariadení, pretože menej výkonný odvlhčovač môže bežať nepretržite a vlhkosť sa na požadovanú hodnotu nemusí nikdy znížiť. Ďalším dôležitým parametrom je vzduchový výkon. Ten si ľahko vypočítate vynásobením plochy podlahy a výšky stropu. Číslo vynásobte dvomi a dostanete minimálny potrebný vzduchový výkon pre tú-ktorú miestnosť.

Text: PR